Lammecarrè (rygg) med ratatouille og mandelpotetpurè
Vanskelighetsgrad:
Tilberedningstid: ca. 1 time
Antall porsjoner: 4 porsjoner
Dette trenger du
Lammecarrè:
800 g lammecarrè
4 stk hvitløksfedd, grovhakket
olje til steking
salt og nykvernet sort pepper
Ratatouille:
150 g aubergine i terninger
150 g squash i terninger
150 g parika
150 g hermetiske tomater i biter
4 stk hvitløk, finhakket
1 stk finhakket løk
salt og nykvernet sort pepper
Mandelpotetpurè med steinsopp
1 dl tørket stensopp - evt fersk steinsopp
500 g mandelpoteter
50 g usalta smør
salt og pepper
litt nøtteolje
Slik gjør du:LammecarrèLammecarrèen pusses pent og "rutes" i fettet (slik som julens svineribbe, men i litt mindre ruter). Brun carrèen med fettsiden ned i en varm stekepanne i 2-3 minutter sammen med litt grovhakket hvitløk.
Legg kjøttet i en ildfast form sammen med resten av hvitløken. Stekes i ovn i 10-15 min. ved 170 grader. Ta kjøttet u av ovnene og la det hvile i 4-5 minutter på benken. Sett kjøttet tilbake i ovnene under grillen for å få skorpen sprø. Klem/kjenn forsiktig på kjøttet. Jo hardere kjøtt, jo mer stekt. La kjøttet få hvile igjen i noen minutter før det skjæres opp for servering. Tiden som er oppgitt her gjelder mellomstørrelse på lam, og gir rosa kjøtt.
RatatouillePaprikaen skrelles med potetskreller - eller pensles med olje for så å bakes i ovn ved 250 grader til paprikaen er nesten svart utenpå. Legg den så i en plastpose for avkjøling. Når paprikaen er kald, dras skinnet av med en liten kniv.
Aubergine og squash vaskes, løk og hvitløk skrelles og kuttes. Freses hver for seg i en stekepanne til de blir gyldne. Kutt opp paprika og bland alt i en lunken stekepanne til det blir varmt. Smak til med salt og pepper.
Mandelpotetpurè med steinsoppKok potetene møre og press dem gjennom en sikt. Kjør tørr steinsopp i kjøkkenmaskinen til pulver som blandes med potetene. Tilsett kaldt smør og nøtteolje. Smak til med salt og nykvernet sort pepper.
Ved bruk av frisk sopp lages potetpurèen som vanlig uten tørket sopp, og stekte terninger av steinsopp blandes i rett før servering.
Skiver av lammeryggen anrettes pent på tallerken sammen med potetpurè og ratatouille.