(Oslo 04.08.09) Skolestart er høysesong for pålegg til matpakka. På en uke produseres pålegg til 26 millioner brødskiver. Og da er det viktig at pålegget fra Gilde og Prior er på plass. Klassisk pålegg som leverpostei, skinke og egg er blant favorittene på matpakka.
![]() |
- Når skoleåret begynner er det høysesong både for kjøttpålegg, egg og leverpostei. Da kjøper vi 18 prosent mer av Gildes skinke og servelat enn ellers i året, forteller informasjonssjef Tine Komissar i Nortura. Totalt produserer vi rundt 200 tonn kjøttpålegg i løpet av en uke i august. Leverposteien øker med 16 prosent for enkelte varianter denne måneden, og det totale produksjonen ligger på rundt 60 tonn.
- Vi spiser også mer egg enn normalt på denne tiden av året. Ni millioner egg ukentlig skal ut til folk de tre første ukene i august. Det er sju prosent mer enn ellers.
Skolestart og sesongstart på kantiner gir høyere aktivitet enn normalt hos Gilde og Prior. Dette forbruksmønsteret gjelder alle typer husstander, i tillegg til kantiner rundt om som åpner etter ferien. Dermed må våre fabrikker øke takten noen uker framover. Det gjelder både Nortura Tønsberg, som lager leverpostei og Nortura Sarpsborg, Hærland og Haugesund, som produserer kjøttpålegg. Det blir også lange økter på Norturas eggpakkerier, både i Bø, Hå, Rakkestad, på Heimdal utenfor Trondheim og Silsand i Troms økes trykket i august.