Gildes produkter av storfe
Lurer du på hvordan vi bruker de ulike stykningsdelene på storfe til forskjellige produkter? Her gir vi deg en oversikt over hvor på dyret produktene våre kommer fra.
Filetkam
Filetkammen består av ytrefilet og indrefilet. Den kan deles opp til storfekoteletter, T-bone steak eller Porterhouse steak. Alternativt kan filetene tas ut hele og skjæres videre til biffer av ytrefilet og indrefilet.
Kjøttet er magert, saftig og mørt, med jevn og fin marmorering. Derfor egner begge filetene seg svært godt til biffer eller helsteking.
Entrecôtekam
Entrecôtekammen består av mørt og marmorert kjøtt med fin fettfordeling. Utbeinet kam kalles for entrecôte eller rib eye av enkelte. Kjøttet er saftig, og passer utmerket til biffer og steker. Entrecôte er den mest smaksrike biffen av storfe.
Bog
Bogen består av både kjøtt med biffkvalitet og kjøtt med relativt grov kjøttstruktur. Bogen omfatter blant annet flat iron steak, teres major og feather steak, som kan stekes som biff. Resten av bogen brukes som råvare til pålegg, karbonadedeig, kjøttdeig og pølser.
Lår
Låret består av magert kjøtt med lite fett, og deles inn i mørbrad, flatbiff, rundstek og bankekjøtt. Stykningsdelene har ulik mørhet, og brukes derfor til ulike retter.
Den møreste stykningsdelen på låret er mørbrad, og denne egner seg godt til biff. Flatbiff egner seg også som biff, men er ypperlig som strimler til f.eks. wok. Rundstek, bankekjøtt og culotte (picanha) behøver lavere temperatur og lengre tilberedningstid for best resultat.
.
Fra møre biffer til smakfulle hverdagsprodukter; storfe fra Gilde gir deg kvalitet og trygghet i hvert måltid. Alltid 100 % norsk kjøtt, fra den norske bonden.
Lær mer
Stykningsdeler sau og lam
Klikk på illustrasjonen for å lære mer om stykningsdelene på sau og lam.